
Při výběru šipek je nezbytné zvážit hned několik velice důležitých věcí. Pokud teprve s tímto sportem začínáte, s velkou pravděpodobností se poohlížíte po sadě, která vás nezruinuje. V počátcích vám postačí levnější varianty, postupně však vybavení můžete vylepšovat. V následujících řádcích vám prozradíme, na co byste se měli zaměřit, abyste neprohloupili.
Hrot a rozpočet
Předtím, než se pustíte do hledání vhodné sady, se rozhodněte, zda potřebujete šipky s ocelovým, nebo naopak spíše měkkým hrotem. Vycházejte z toho, kde budete šipky hrát.
Stejně tak si stanovte rozpočet. Cena není hlavním ukazatelem kvality. Jinými slovy, šipky za několik tisíc korun nemusí být nutně nejlepší. I když jsou dražší šipky lépe zkonstruované a vyrobené z kvalitnějších materiálů, skutečnou otázkou je, jestli stojí za tu investici. V takovém případě musíte analyzovat a prozkoumat své osobní požadavky a preference. Za některé šipky 16 g utratíte pár set korun, za jiné i několik tisíc korun, což už je znatelný rozdíl.
Materiál a hmotnost
Při rozhodování by měl hrát roli i materiál, protože určuje další podstatné proměnné, jako jsou hmotnost, velikost a pevnost. Běžně se používají materiály jako mosaz, nikl, wolfram, případně kombinace různých kovů. Cenově dostupné jsou především mosazné šipky, které ale nejsou tak odolné. Niklové šipky jsou odolnější, ovšem je potřeba počítat i s vyšší cenou.
Profesionálové si oblíbili hlavně wolframové šipky kvůli jedinečným fyzikálním vlastnostem tohoto kovu. Wolfram je totiž velmi hutný kov, a proto jsou šipky tenčí, ovšem nikoliv na úkor hmotnosti.
Dostáváme se k hmotnosti, což je další důležitá proměnná, která ovlivňuje hru. Hráč si musí zvolit hmotnost šipky tak, aby odpovídala jeho individuálnímu stylu házení. Obecně platí, že čím je šipka těžší, tím létá vzduchem rovněji. Zkušení hráči používají těžší šipky, které jsou přesnější.