Lékaři v první linii: Češi pomáhají na Ukrajině těm nejzranitelnějším

Senioři, těžce nemocní a lidé s postižením zůstávají v zóně bojů bez pomoci. Mobilní lékařské týmy jim přinášejí naději díky české podpoře.

Lékařská pomoc v ohrožení života

V ukrajinském Doněcku, přímo v oblasti zasažené boji, je poskytování zdravotní péče každodenní výzvou. Organizace CARE zde za pomoci českého programu MEDEVAC během několika měsíců pomohla tisícům lidí, kteří by jinak zůstali naprosto bez pomoci – často upoutaní na lůžko, v pokročilém věku nebo se závažným postižením.

Jednou z lékařek, která každý týden vyráží do ohrožených oblastí, je sedmadvacetiletá Olha. Z ordinace v Kramatorsku se společně se zdravotní sestrou vydává do odlehlých vesnic, kam by bez mobilního zdravotního týmu žádná péče nepronikla. V místech zničených válkou zůstali jen ti, kteří neměli kam odejít – nemocní, osamělí, nemohoucí.

Každý výjezd je spojen s rizikem. Lékařský tým se často musí vybavit neprůstřelnou vestou a helmou. Olha vzpomíná na návštěvu u mladého chlapce s těžkým postižením: „Během ošetření došlo k výbuchu a otřásl se celý dům. Musely jsme zachovat klid, aby chlapec nedostal záchvat paniky.“ Takové situace jsou v těchto oblastech běžné a dokládají, jak extrémní podmínky lékaři každý den snášejí.

Pomoc díky českému MEDEVACu

Finanční podpora z programu MEDEVAC Ministerstva vnitra ČR umožnila organizaci CARE na konci roku 2024 nasadit dvě mobilní zdravotnické jednotky – speciálně vybavené sanitky s kompletním lékařským zařízením. Za první čtyři měsíce využilo jejich služby téměř 2000 pacientů, převážně seniorů nad 60 let.

Za každým číslem se ale skrývá lidský příběh. Například muž po infarktu, kterého zachránila včasná diagnóza. Nebo starší žena, o kterou se stará její postižený syn, ale nemá ani prostředky na základní hygienické pomůcky. Anebo pan Anatolij, který nebyl u lékaře několik let, protože neměl jak se dopravit.

Tito lidé často nemají přístup k lékům, vyšetřením, natož k paliativní péči. Žijí izolovaně, někdy i bez elektřiny, bez možnosti komunikace. Každá návštěva zdravotníků pro ně znamená naději – a často i rozdíl mezi životem a smrtí,“ popisuje Katarína Král, ředitelka strategického rozvoje CARE Česká republika.

Unikátní projekt propojuje systém

Projekt je výjimečný nejen svým rozsahem, ale i tím, jak byl koncipován. Spojuje neziskovou organizaci, místní samosprávu i zdravotnické zařízení, čímž se stal oficiální součástí ukrajinského systému zdravotní péče. Díky tomu mají pacienti větší důvěru a kromě akutního ošetření je jim poskytována i dlouhodobá péče.

Budoucnost tohoto projektu je však nejistá. „Situace na frontě je stále velmi napjatá a jen před několika týdny jsme netušili, jestli budeme moci pokračovat. Projekt oficiálně končí v červnu a my hledáme nové zdroje financování,“ říká Král. Lékaři v terénu denně čelí enormnímu nebezpečí, a přesto svou práci nevzdávají.

Paliativní péče jako součást pomoci

Zdravotnické týmy poskytují nejen běžná vyšetření, ale také specializované zákroky. Kromě měření tlaku, EKG nebo odběrů krve provádějí i gynekologické a ultrazvukové prohlídky, testují na chřipku, covid, žloutenku či HIV. Pokud stav pacienta vyžaduje hospitalizaci, zajistí jeho převoz do nemocnice.

Do terénu kromě praktických lékařů vyjíždějí i specialisté, včetně odborníků na paliativní medicínu. Právě ta je v oblasti extrémně potřebná – lidé v terminálním stadiu nemoci zde často zůstávají bez jakékoliv odborné péče. Součástí projektu proto bylo také vzdělávání lékařů v této oblasti. Školení proběhlo v Kyjevě, protože v těsné blízkosti fronty by bylo nemožné se na výuku soustředit.

Lektoři učili nejen podávání opioidů a péči o ležící pacienty, ale i psychologické dovednosti – jak empaticky sdělit závažnou diagnózu nebo jak pečovat o vlastní duševní zdraví a předejít vyhoření.

Lékaři, kteří se vrátili

Jednou z lékařek specializujících se na paliativní péči je Viktorija Vynnyk. „Původně jsem se evakuovala do Dnipra, ale vrátila jsem se zpět. Cítím, že je mou povinností tu zůstat. Tito lidé mě potřebují,“ říká rozhodně. Její práce je důkazem toho, že i v nejtemnějších časech existuje odhodlání, odvaha a lidskost.

Pomoc české organizace CARE ukazuje, že i v podmínkách války je možné vytvářet funkční systémy podpory pro ty nejzranitelnější. Více informací o projektu i o možnostech, jak se do pomoci zapojit, najdete na www.care.cz.

Redakce

Redakce

Redaktorky a redaktoři magazínu life4us.cz pro vás připravují atraktivní články pro hezčí den. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.