Toyota vyvíjí roboty pro rehabilitaci chůze

Japonská automobilka Toyota se věnuje vývoji rehabilitačních robotů, kteří pomáhají lidem s omezenou pohyblivostí znovu získat schopnost chůze. Tyto roboty jsou neustále zdokonalovány na základě zpětné vazby od lékařů a terapeutů. V současnosti Toyota eviduje více než stovku návrhů na další úpravy.

Zatímco některé zahraniční modely pacienty k pohybu doslova nutí, profesor Eiichi Saito, který stojí za vývojem tohoto systému, zastává jiný přístup. Jeho metoda vychází z principů motorického učení, které chápe lidské tělo jako propojený systém. Tato teorie využívá zdravé části těla k vytvoření nových pohybových vzorců, které se mohou lišit od těch původních před onemocněním.

Použití robotického asistenta nejen snižuje fyzickou náročnost rehabilitačního procesu pro terapeuty, ale zároveň umožňuje detailní analýzu chůze pacientů. Díky možnosti přizpůsobit různé parametry lze cvičení upravit přesně podle potřeb jednotlivých pacientů.

Odlehčený robot pro širší využití

Jednou z hlavních inovací nejnovější verze robota je snížení hmotnosti zařízení, které se připevňuje na nohu. Původně byly senzory umístěny přímo v této části, nyní se však přesunuly na podlahu. Díky tomu nejen klesla celková váha, ale zároveň se otevřela možnost sledování zatížení obou nohou – nejen té s robotickým asistentem.

Tato změna přinesla významné rozšíření možností využití. Zatímco dříve byl robot primárně určen pro pacienty s ochrnutím, nyní může pomáhat při nácviku chůze široké škále uživatelů. V reakci na požadavky nemocnic se také vývojáři Toyoty zaměřili na zdokonalení funkce, která dokáže odhalit nepravidelnosti v chůzi pacienta.

Podpora pro oslabené koleno

Jakmile pacient s pomocí robota zaznamená pokrok, přichází na řadu další fáze rehabilitace. Toyota vyvinula speciální zařízení nazvané KNEAR (KNee Extension Assist Robot), které pomáhá lidem s oslabenými koleny. Po obnovení určité úrovně schopnosti chůze se může stát, že při pohybu koleno nečekaně povolí, což může vést k nebezpečnému pádu.

Hydraulický zámek chrání stabilitu kolena

Zařízení KNEAR se upevňuje na koleno oslabené nohy a funguje jako ochranný prvek. Při zatížení zajišťuje hydraulický zámek, že koleno zůstane stabilní a nepodlomí se. Jakmile se pacient pokusí koleno ohnout, senzory systém uvolní, čímž umožní přirozený pohyb bez odporu.

Robotická podpora navíc pomáhá udržovat správný úhel kolena a celkové držení těla při chůzi. Díky sběru dat je možné analyzovat pohyb pacienta a poskytovat terapeutům cennou zpětnou vazbu.

Dostupnější rehabilitace pro více pacientů

Na rozdíl od velkých a drahých rehabilitačních strojů se Toyotě podařilo vyvinout cenově dostupnější modely, které mohou sloužit širšímu spektru pacientů. Tento přístup zvyšuje šanci na využití nejen ve velkých rehabilitačních centrech, ale i v menších nemocnicích.

Toyota ve vývoji pokračuje a nyní se zaměřuje na komerční verzi svých robotických terapeutických systémů. Díky těmto inovacím se může rehabilitace stát dostupnější a efektivnější pro mnoho lidí, kteří potřebují znovu získat schopnost chůze.

Redakce

Redakce

Redaktorky a redaktoři magazínu life4us.cz pro vás připravují atraktivní články pro hezčí den. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.