Mělník láká na tradiční i nově vzniklá vinařství

V Čechách jsou pivaři a na Moravě vinaři? To už dávno neplatí, vlastně to neplatilo nikdy. Nejpozději od dob krále Karla IV. se totiž už všeobecně ví, jak zajímavá vína se rodí v srdci mělnické vinařské podoblasti, přímo v Mělníku. Řada zdejších vinařů pokračuje v rodinné tradici, jiní ji započali teprve před pár lety. Jaká místní vinařství stojí za návštěvu?

Kořeny vinařství v Mělníku sahají až do 9. století. Největší rozmach ovšem zažilo právě za vlády Karla IV. ve 14. století. Při návštěvě Mělníku nemůžete minout malebnou Vinici Ludmilu rozprostírající se ve stráni přímo nad soutokem Labe s Vltavou. Asi jste si dokázali odvodit, že vinice jméno získala po kněžně Ludmile, která se zde zasloužila o počátky vinařství.

Cyklisté jistě ocení, že v blízkosti tamních vinařství vede Polabská cyklostezka. Nicméně po Mělníku se můžete pohybovat také pěšky, autem nebo MHD. Co vinařského by vám tedy při návštěvě města ležící na soutoku Vltavy a Labe nemělo uniknout?

Vinařství Bettina Lobkowicz

Vinařství Bettina Lobkowicz se svými 50 hektary vinic je největším producentem vín v Mělníku a okolí. K jejím vinícím patří např. Trojslava (výjimečná zterasovaná vinice s výhledem na řeku – při cestě do Liběchova) nebo Velclovka (s Modrým Portugalem, která je po vzoru burgundských vinic obklopena starou opukovou zdí). Pokud vinařství navštívíte, můžete si vychutnat vína třeba v kouzelném prostředí vinařského dvora. Na výběr jsou bílá, růžová i červená, nebo také sekty vyráběné klasickou metodou kvašení v lahvích. Abyste si vychutnali jedinečnost zdejších vín, sáhněte např. po českém Muškátu moravském, Ryzlinku rýnském, Rulandském šedém, nebo z červených po Svatovavřineckém či Rulandském modrém apod.

  • Kdy je můžete navštívit: Otevřeno mají od pondělí do neděle 9:00-17:00.
  • Více na lobkowicz-vinarstvi.cz

Zámek Mělník

Pokud se aspoň trochu zajímáte o víno, určitě jste už slyšeli o tradičním mělnickém víně – Ludmila – bílé a červené. Pochází ze zámeckých vinic stejně jako sekt Zámek Mělník, další tradiční nápoj z místní vinice. Vinařská historie rodu Lobkowiczů se datuje k polovině 18. století. V druhé polovině 19. století vybudovali vinici Sv. Ludmily (vysázenou burgundskými odrůdami), která neodmyslitelně dotváří jedinečné kouzlo Mělníka. Vinařství od té doby urazilo dlouho cestu plnou rozkvětů i pádů. V současné době se mělnický zámek může chlubit obnovenou výrobou vína, za čímž stojí Jiří Lobkowicz, a postupný přechod do systému EKO zemědělství (prozatím vinice Sv. Ludmily).

  • Kdy je můžete navštívit: Degustace vína probíhají po předchozí domluvě denně od 8:30-18:00. Konají se v nejstarším sklepě (tzv. „Svatováclavském“) nebo v nově otevřeném Wine Atriu. Můžete vyzkoušet již zmiňovanou Ludmilu (v dobovém mělnickém kalamáři) či sekt Château Mělník, případně odrůdová vína z lokálních vinic, jakými jsou Lobkowiczký muškát, Rulandské šedé Modrý Portugal aj.
  • Více na lobkowicz-melnik.cz

Vinařství Kraus

S Mělníkem byl úzce spjat také náš nejuznávanější vinařský odborník, jehož 100. výročí narození si připomeneme příští rok, profesor Vilém Kraus. Jeho vášeň vyústila v založení vlastního vinařství, jež pokračuje už třetí generací v rukou vnuka Viléma Krause a není náhodou, že i jeho sazenicemi révy vinné je osázena také značná část jižní Moravy. Vinohrady Vinařství Kraus se nacházejí na mírných jihozápadních svazích Labe, kde se nejlépe daří především bílým odrůdám Ryzlink rýnský nebo Hibernal, ale v nabídce vinařství nechybí ani červená jako Pinot noir a také „novošlechtěné“ odrůdy Solaris, Sovognier Gris a elegantní sekt.

  • Kdy je můžete navštívit: V historickém centru Mělníku se nachází Vinárna s degustačním sklepem, kde se tedy logicky pořádají degustace, o nichž vinaři informují na svém Instagramu. Otevírací doba vinárny a vinotéky je od úterý do neděle.
  • Více na vinarstvi-kraus.cz

Vinařství Vondrák

Rodinné vinařství založil v r. 1996 Bc. Luděk Vondrák, který je třetí generací Vondráků-absolventů Vinařské školy v Mělníce. Jejich vinice zaujímají 13 hektarů a nacházejí se na jižních svazích Labe. Díky opukovým půdám bohatých na vápník se zde daří bílým odrůdám. Při návštěvě vinařství si můžete pochutnat na kvalitních přívlastkových vínech s výraznou mineralitou a intenzivním ovocným aroma. Mezi nejvíce zastoupené odrůdy patří Ryzlink rýnský a Müller-Thurgau, nechybí ani např. Modrý Portugal, Kerner či Svatovavřinecké.

  • Kdy je můžete navštívit: Ve vinařství lze na objednání zarezervovat si ochutnávku s občerstvením, v případě zájmu je možné také zajistit ubytování.
  • Více na vino-melnik.cz

Vinařství Válkovi

Může i pár let staré vinařství bez jakýchkoliv tradic produkovat vysoce kvalitní vína? Rozhodně ano. Důkazem je mladé rodinné Vinařství Válkovi. První vinici zakoupili v roce 2018 a o rok později už mohli ochutnávat její první plody. Manželé Válkovi vstoupili do vinařského světa naprosto nepolíbeni tímto řemeslem. Díky jejich vášni a šikovnosti ale úspěšně obhospodařují viniční tratě Turbovická v obci Skuhrov u Mělníku, kde pěstují např. Tramín červený, Muškát moravský, Ryzlink Rýnský a Rulandské modré.

  • Kdy je můžete navštívit: Prodej vína probíhá po telefonické dohodě. V současné době rodina Válkových rekonstruuje, což jim ale nebrání produkovat kvalitní víno. Jeho koupí jim pomůžete s opravou budovy vinařského lisu na Turbovické vinici.
  • Více na vinarstvi-valkovi.cz

Pavel Chorouš

Dalším z velmi mladých českých vinařství je Vinařství Chorouš. Stojí za ním Pavel Chorouš, který vyrobil první víno pro sebe a své kamarády v roce 1999. Tehdy to bylo z hroznů kupovaných, ale protože pan Chorouš zatoužil po vlastních vinicích, v roce 2011 vybudovat první z nich a o 3 roky později vysadil další. Nyní má celkem 3 nacházející se na viniční trati Turbovická. Díky tomu může nabídnout víno, v němž se odráží terroir místních opukových kopců. Je libo Dornfelder, Merlot, Sauvignon nebo třeba Rulandské bílé?

  • Kdy je můžete navštívit: Pavel Chorouš organizuje degustace, o kterých informuje na svém facebookovému. Mělnické „malovinařství“ má otevřeno od pondělí do soboty 15:00-23:00. Jejich prostory si můžete pronajmout i pro rodinné či firemní oslavy.
  • Více na chorous.cz

Školní statek Mělník

Toto místo slouží pro praxi žáků vyhlášených zahradnických škol v Mělníku. Vinice statku zabírají 21 hektarů na dvou viničních tratích – Neuburské a Liběchovské. Díky lokálním podmínkám mají tamní vína jemnou mineralitu, vyšší kyselinku, petrolejové tóny a typický odrůdový charakter. Jejich kvalitu podtrhuje fakt, že opakovaně získala titul „Šampion – nejlepší víno vinařské oblasti Čechy“ v naší největší Národní soutěži vín. Preferujete Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Müller Thurgau, Kerner, Sylvánské zelené nebo raději Svatovavřinecké, které dozrává v dřevěných sudech?

  • Kdy je můžete navštívit: Vína si u nich můžete zakoupit každou středu a pátek od 7:00 do 16:00.
  • Více na statek.zas-me.cz

Vinařství ČZU

Dalším školním vinařským projektem je Vinařství ČZU (České zemědělské univerzity v Praze), které se nachází v Mělníku na jižním úpatí vyvýšeniny Chloumek zhruba 2 km severně od centra. Historická budova Kartuziánský lis, kde se dnes vyrábí víno, byla původně kartuziánským klášterem. Pochází z první poloviny 17. století a už tehdy si lidé žijící v klášteře zpříjemňovali život konzumací vína z hroznů z nedalekých vinic. Vaší pozornosti by neměly uniknout následující: Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské modré, Rulandské šedé, Sylvánské zelené, Müller Thurgau, Kerner, Dornfelder, Domina a další.

  • Kdy je můžete navštívit: Exkurzi je třeba si dopředu písemně rezervovat. Zahrnuje prohlídku vinic, vinného sklepa a ukázku technologie výroby. Je možné si také objednat degustaci. Vinařství disponuje se společenským sálem a ubytováním, hodí se pro pořádání akcí.
  • Více na vinarstvi.czu.cz

Redakce

Redakce

Redaktorky a redaktoři magazínu life4us.cz pro vás připravují atraktivní články pro hezčí den. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.