Vbočený palec: Jak vzniká, jak mu předcházet a jak ho léčit?

Vbočený palec neboli hallux valgus je častý problém, který umí pěkně potrápit nejen chůzi, ale i náladu. Jak tento nepříjemný deformovaný kloub vzniká, kdo je k němu náchylný a co všechno se dá udělat pro jeho léčbu? To vám prozradíme v našem článku!

Co je to vbočený palec a proč vzniká?

Vbočený palec, latinsky nazývaný hallux valgus, je deformace kloubu u palce nohy. Typicky se projevuje tak, že se palec začne stáčet směrem k ostatním prstům a kloub na jeho základně se naopak vychyluje ven. Výsledkem je nejen nepříjemný estetický problém, ale hlavně bolest, otoky a potíže při chůzi.

Proč k tomu dochází? Hlavní příčinou je nerovnováha svalů, vazů a kostí v oblasti nohy, která zatěžuje kloub nesprávným způsobem. Existuje však i řada faktorů, které tento stav výrazně podporují:

  • Genetika: Pokud měli vbočený palec vaši rodiče nebo prarodiče, je velká šance, že se potká i s vámi.
  • Nevhodná obuv: Úzké, špičaté nebo příliš těsné boty (ano, dámy, zejména lodičky na podpatku) deformaci nohy výrazně zhoršují.
  • Zdravotní problémy: Onemocnění jako artritida, plochonoží nebo slabé vazy zvyšují riziko vzniku hallux valgus.
  • Životní styl: Dlouhodobé stání, chůze v nevhodné obuvi a nadváha nohy nadměrně zatěžují.

Co je důležité vědět? Vbočený palec se neobjeví ze dne na den. Jedná se o postupný proces, který může trvat roky. Proto je prevence a včasné odhalení klíčem ke zmírnění problémů.

Jaké jsou příznaky vbočeného palce?

Vbočený palec na sebe upozorní postupně. Zpočátku si možná všimnete jen lehkého vychýlení palce a drobného otlaku na boku nohy. S postupem času se ale symptomy mohou zhoršovat:

  • Bolest a citlivost: Nejčastěji v oblasti kloubu na vnitřní straně nohy.
  • Zarudnutí a otok: Kloub může být zanícený, teplý a nepříjemně nateklý.
  • Tvorba otlaků a kuřích ok: Tlak boty na deformovaný kloub způsobuje bolestivé zrohovatění kůže.
  • Změny v chůzi: Abyste se vyhnuli bolesti, začnete automaticky měnit styl chůze, což může vést k bolestem kolen, kyčlí i zad.
  • Obtíže při obouvání: Najít pohodlné boty se stane malou misí.

Jednou z typických vlastností vbočeného palce je, že se stav zhoršuje s časem. Pokud si tedy začnete všímat změn na svých nohou, je lepší situaci řešit co nejdříve.

Prevence vbočeného palce: jde to vůbec?

Dobrá zpráva je, že vzniku vbočeného palce lze v mnoha případech předejít nebo alespoň jeho rozvoj zpomalit. Stačí věnovat pozornost několika základním pravidlům:

  • Noste vhodnou obuv: Vyhýbejte se úzkým špičkám a vysokým podpatkům. Ideální boty by měly mít dostatek prostoru pro prsty a pevnou podporu klenby.
  • Posilujte svaly nohou: Cvičení na chodidla, jako je sbírání drobných předmětů prsty nebo cvičení s gumovým páskem, posiluje svaly a zvyšuje stabilitu kloubu.
  • Sledujte svou váhu: Každé kilo navíc zatěžuje chodidla. Udržování zdravé tělesné hmotnosti je proto pro nohy velkou úlevou.
  • Choďte bosí: Chůze naboso, ideálně po přírodních površích, podporuje přirozenou práci svalů a vazů v noze.
  • Používejte ortopedické pomůcky: Speciální vložky do bot, korekční dlahy na noc nebo silikonové rozdělovací klíny mezi prsty mohou významně pomoci.

Čím dříve začnete dbát na prevenci, tím větší šanci máte, že vás vbočený palec nepotká, nebo že jeho příznaky zůstanou velmi mírné.

Jak se vbočený palec léčí?

Pokud už je hallux valgus na světě, neházejte flintu do žita. Existuje řada možností, jak stav zlepšit, zmírnit bolest nebo dokonce problém úplně odstranit.

Konzervativní léčba:
V počátečních fázích může pomoci změna obuvi, používání ortopedických pomůcek, fyzioterapie a pravidelné cvičení nohou. Někteří pacienti profitují i z nošení speciálních korektorů nebo dlah přes noc.

Medikamentózní léčba:
Při bolestech a zánětu kloubu mohou pomoci léky proti bolesti a nesteroidní protizánětlivé léky (např. ibuprofen). Lokální masti a ledování kloubu také přináší úlevu.

Chirurgická léčba:
Pokud deformace způsobuje velké bolesti a omezuje běžný život, přichází na řadu operace. Existuje více typů zákroků – od odstranění výrůstků až po složité korekční osteotomie, kdy se přetváří postavení kosti. Moderní operační metody jsou dnes velmi šetrné a většina pacientů se vrací k běžné chůzi během několika týdnů.

Alternativní přístupy:
Někteří lidé vyhledávají i metody jako akupunktura, masáže chodidel nebo cvičení podle různých fyzioterapeutických škol. Tyto metody mohou podpořit úlevu od bolesti, ale vždy je důležité je kombinovat s klasickou léčbou a konzultovat s odborníkem.

Vbočený palec je sice nepříjemný společník, ale rozhodně není neporazitelný. Důležitá je včasná péče o nohy, dobrá prevence a správně zvolená léčba. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cestu, vaše chodidla vám poděkují pohodlnou a bezbolestnou chůzí!

Redakce

Redakce

Redaktorky a redaktoři magazínu life4us.cz pro vás připravují atraktivní články pro hezčí den. Pokud byste také chtěli do magazínu přispět vlastním článkem nebo máte zájem o inzerci v magazínu, neváhejte nás kontaktovat.